Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH)

Bu başlık altında bir araya gelen hastalıklar 2 birey aralarında meydana gelen cinsel kalifiye yakın temasla bulaşan mikrobik ( bakteri , virüs , parazitlere ilişkili ) hastalıklardır . Önceleri zührevi hastalıklar olarak hatıralan bu hastalıkların bir bölümü yanlızca genital alanda bulgulara ne sebeple olurken ( kadında vajinal akıntı , erkekte üretradan akıntı , heriki cinste genital alanda ülser benzeri ) , öbür bir bölümü bütün vücudu etkileyen evrensel bulgulara ne sebeple olurlar ( frengi , hepatit B ve AIDS benzeri ) .

Pelvik Enfeksiyonlar

Pelvis: bayanın iç ( yukarıya ) genital uzuvlarının bulunduğu kemik çatısı ,
Pelvik: bu kemik çatı ve içeriğine ilişkin olan

Pelvik enfeksiyon ( milletçe aralarında ” yumurtalık irini ” olarak bilinir ) , bayanın yukarıya genital uzuvlarında farklı mikrobiyolojik duzce escort
etkenler ( bakteri , virüs benzeri ) aracılığıyla ortaya konulan bir enfeksiyondur . Bu enfeksiyonların kocaman kısmı cinsel ilişkide bulaşan bakterilerle , olan ek olarak küçük bir bölümü ise doğum , kürtaj , ya da bölgedeki operasyon ve müdahalelere ilişkili olarak ( sezaryan , histerektomi ( rahimin alınması ) , kist operasyonları ) meydana gelirler .

Yorum yapın