VAJİNAL MANTAR BELİRTİLERİ

VAJİNAL MANTAR BELİRTİLERİ

Vajinal mantar enfeksiyonunun en mühim ve en sık sık görülen belirtisi kaşıntıdır . Bu kaşıntı geceleri şiddetlenir ve ateş gibi tesiri ile artar .

Hastaların çoğunda harici genital organlarda yanma vardır . Bilhassa idrar yaparken , idrarın değdiği bölgelerde kuvvetli yanma duygusu olabilir .

Bazı hasta olanlarda seks anında ağrı olabilmektedir .

Vajinal kandidiazisde akıntı her an olmaz . Şayet şuanki ise bu akıntı beyaz rengarenk ve içerisinde süt ya da peynir kesiği halinde tanımlanan ya da kireç gibi olarak nitelendirilen parçacıklar yer alır .

Akıntıda berbat koku görülmez . Kokunun olması kandidiazise eşlik eden 2. tek enfeksiyonun varlığını akla getirmelidir .

Vulva ve vajinada kızarıklık ve şişlik olabilmektedir . Vajina duvarında mantar plakları olabilir . Bunların görülmesi kandidiazis için tipiktir . Kaşımaya ilişkili olarak vulva derisinde soyulmalar ve minik kanamalar olabilmektedir .

TANI

Vajinal mantar enfeksiyonlarının tanısı kuvvet değildir . Çoğunlukla kontrol anında hastanın yakıntıları ve kontrol bulgularının birarada değerlendirilmesi ek tek laboratuvar tetkikine sebep kalmadan teşhis koydurur . Vajinal kandidiazisde kültür almanın rolü yoktur . Bunun mahaline edinilen akıntı örneğinin potasyum hidroksil ile muamele edildikten ardından mikroskop altında incelenmesi ve tipik mantar psödohiflerinin görülmesi tanıyı kesinleştirir .

TEDAVİ

Vajinal mantar enfeksiyonlarının rehabilitasyonu hem çok pratik benzer zamanda pratik değildir . Tedavi ile akut şikayetler kocaman ölçüde giderilir . Fakat hasta olanların %5 sağlamak 25’inde rahatsızlık daha ardından tekrarlar . 1 sene içerisinde en az 4 kez kandidazis atağı ardahan escort
geçirilir ise bu vaziyette tekrarlayan enfeksiyonladan laf edilmektedir . Bu yine atakların sebebi mantar mayalarının vajinadaki dayanıklı dokuların içerisine girerek derinlere civarı ilerlemesi ve burada suskun kalmaları ve ilaçlardan da etkilenmemesi olarak açıklanmaktadır .

Vajina hücreleri tek çok kez tek yenilenme içerisinde bulunduğundan üstteki hücreler dökülüp alttaki hücreler yüzeye çıktıkça bu mayalarda yüzeye yaklaşmakta ve uyumlu ortam bulduğunda yine enfeksiyona ne sebeple olmaktadır . Bu hale invazif kandidiyazis ismi verilir . İnvazif kandidiazisin önlenmesinde predispozan faktörlerin ortadan kaldırılması şarttır .

Tedavide hem sistemik benzer zamanda lokal ilaçların kullanılması lazımdır . Lokal ilaçlar hem vajinal ovül ( fitil ) benzer zamanda krem halinde olabilmektedir . Tekrarlayan enfeksiyonlarda ise tek takım yazarlar eş rehabilitasyonu gerektiğini düşünmektedirler . Kronik tek enfeksiyon yoksa eş rehabilitasyonu gereken değildir .

Ağızdan edinilen sistemik rehabilitasyonda tek günlükten 1 haftalığa civarı tedavi protokolleri ve ilaçlar mevcuttur . Benzer durum vajinal ovüller için de geçerlidir .

Tedavi anında naylon elbiseler giyilmemesi , çamaşırların pamuklu olması , kaynatarak yıkanması ve buharlı ütü ile ütülenmesi , dar giysilerden kaçınılması , vajinanın su ile yıkanmaması bunun mahaline nötr pH derecelerine sahip ve bu hedefle üretilmiş sıvı/akışkan sabunların kullanılması rehabilitasyonu kolaylaştırır .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir